Ključni izvori sufinanciranja za održive projekte
Zelena tranzicija nije samo imperativ koji nameće Europska unija, već i prilika za poduzeća da moderniziraju svoje poslovanje. S obzirom na sve strože zakonske okvire i povećanje dostupnih opcija za financiranje, poduzetnici se sve više okreću zelenim kreditima i drugim oblicima financiranja kako bi osigurali održiv rast.
Sve veća potražnja za zelenim kreditima
Poduzetnici svakodnevno traže savjete o zelenim kreditima, što je rezultat rasta interesa i potreba za ulaganjima u održivo poslovanje. Iako banke nude specijalizirane proizvode, ti krediti zahtijevaju pripremu specifične dokumentacije za koju poduzetnici često nemaju dovoljno internih kapaciteta. Potražnja za savjetima posebno raste u sektorima poput prerađivačke industrije, turizma, poljoprivrede, građevine i energetike, a očekuje se daljnji porast zbog sve strožih regulatornih i zakonodavnih okvira.
Ključne poteškoće u ostvarivanju zelenih kredita
Najveći izazov svakako predstavlja neizvjesnost oko uvjeta za ostvarivanje prava na ishođenje zelenih kredita, ali i neizvjesnost oko termina objave natječaja. U fazi planiranja i pripreme investicija, poduzetnici nisu upoznati s uvjetima koji će se uzimati u obzir za odobrenje kredita odnosno, u slučaju kredita s otpisom glavnice, nisu upoznati s kriterijima temeljem kojih će se ostvarivati pravo na otpis glavnice. S obzirom na to da je po objavi natječaja često prekasno, poduzetnici preuzimaju rizik te započinju pripremu kompleksne projektno-tehničke dokumentacije i proces ishođenja svih potrebnih dozvola i suglasnosti čak i prije nego što su im poznati svi uvjeti. To predstavlja značajan izazov ne samo za poduzetnike, već i za projektante. Navedeno suočava poduzetnike na potrebe dorada investicija u trenutku kada kriteriji budu službeno objavljeni što dovodi do dodatnih troškova, a u određenim slučajevima same dorade nisu moguće, ako su već ishođene potvrde glavnog projekta i potrebne dozvole javnopravnih tijela.
Drugi izazov s kojim se poduzetnici suočavaju je neizvjesnost termina objave natječaja zbog koje poduzetnici propuštaju prilike jer je investicijski ciklus poduzeća u raskoraku s objavama prilika za sufinanciranje, bilo da se radi o kreditnim sredstvima, bespovratnim sredstvima ili kombinaciji. Poduzetnici u pravilu ne prilagođavaju investicijske cikluse prilikama za sufinanciranje, već investiraju sukladno internim planovima i potrebama, a na određene prilike za sufinanciranje se čeka od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.
Dodatni izvori financiranja za zelene projekte
Osim bankovnih zelenih kredita, zelene projekte moguće je financirati i EU fondovima, poreznim olakšicama i programima koji se fokusiraju na održivi razvoj i zelenu tranziciju. Pozivi koji se financiraju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. i Modernizacijskog fonda najčešće financiraju projekte energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije, razvoja novih zelenih proizvoda, a očekuje se da će 2025. godine biti otvoreni novi natječaji.
U 2025. godini, zelena ulaganja moguće je financirati bespovratnim sredstvima, financijskim instrumentima te poreznim olakšicama. Navedenim mogućnostima financiranja moguće je financirati “klasične zelene projekte” koji se odnose na financiranje nabave energetski i resursno učinkovite opreme, strojeva, sustava za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, zamjenu instalacija te sustava upravljanja potrošnjom energije. S druge strane se nalaze istraživačko-razvojni projekti kojima je cilj razviti novi ili značajno poboljšani proizvod/tehnologiju, proces ili uslugu sa snažnim učinkom bilo na potrošnju energije, bilo na smanjenje korištenja primarnih sirovina i dr.
Tzv. “klasične zelene projekte” kakve najčešće zamišljamo kada čujemo predmetnu sintagmu u 2025. godini moguće je financirati bespovratnim sredstvima i poreznim olakšicama koja dodjeljuje Ministarstvo gospodarstva (MINGO) i Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT). Govoreći o konkretnim prilikama, neizostavno je spomenuti poziv “Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo” namijenjeno malim i srednjim poduzetnicima te srednje kapitaliziranim poduzećima koji ulažu u energetski i/ili resursno učinkovitu opremu i strojeve te obnovljive izvore energije, i pozive MZOZT-a i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) za nabavu vozila na električni pogon ili izgradnju punionica za električna vozila pa do poziva iz Modernizacijskog fonda kojima se potiču ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i OIE u ETS sektoru te energetski intenzivnim industrijama. U konačnici, u 2025. godini, poduzeća će svoje zelene projekte moći financirati i financijskim instrumentima, tj. kreditima nove generacije u domeni Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) koji sadrže i mogućnost tzv. kapitalnog rabata, odnosno otpisa dijela glavnice do 50 %. Navedeno predstavlja kombinaciju bespovratne potpore te financijskog instrumenta jer poduzeća neće morati vratiti cijelu glavnicu, ali pod pretpostavkom da ostvare propisane zelene ciljeve poput integracije OIE u investiciju, postizanja energetskih ušteda i dr. Drugim riječima, poduzeća ugovore kredit, a što je projekt zeleniji, to manje glavnice moraju vratiti.
Financiranje zelenih investicija nije usmjereno samo na klasična ulaganja poput ulaganja u nabavu opreme, strojeva, zamjenu instalacija, visokoučinkovita kogeneracijska postrojenja i postavljanje fotonaponskih elektrana, već i kroz financiranje razvoja inovativnih zelenih proizvoda, procesa i usluga.
Ostali važni EU natječaji
Tijekom 2025. godine poduzetnicima svih veličina će biti na raspolaganju nekoliko velikih natječaja za istraživanje i razvoj poput IRI S3 natječaja, natječaja “Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije“(SPIN 2), Kolaborativnih znanstvenih istraživanja (KZI), do natječaja za mala i srednja poduzeća poput Inovacija u S3 područjima te natječaja Integrator. Navedenim natječajima poduzetnici mogu ostvariti financiranje istraživanja i razvoja inovativnih zelenih tehnologija, procesa i usluga te tako smanjiti financijski pritisak usred istraživačkog procesa. Navedeni natječaji omogućuju poduzetnicima koji se odluče na razvoj proizvoda i usluga, da amortiziraju teret istraživanja sufinanciranjem bruto II plaće zaposlenika koji rade na istraživanju, amortizaciju potrebne opreme za razvoj, nabavu potrošnog materijala, sirovina i sitnog inventara, troškove ugovornih istraživanja, materijalne i nematerijalne opreme nužne za razvoj te drugih povezanih troškova. S druge strane, postoje istraživačko-razvojni projekti koje je povoljnije financirati putem poreznih olakšica, primjerice preko Zakona o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte kojima poduzeća mogu ostvariti umanjenja poreza na dobit.
Pored toga, poduzetnicima su na raspolaganju i programi Europske unije poput Inovacijskog fonda, LIFE i Horizon Europe, ali i fondovi rizičnog kapitala, private equity fondovi, crowdfunding platforme i sl. koji sve više traže projekte s pozitivnim utjecajem na okoliš. Ovisno o specifičnom projektu i industriji, kombinacija ovih izvora može biti idealna za postizanje ciljeva. Ako je projekt održiv i ima jasnu okolišnu i društvenu korist, postoji velika šansa da se pronađe odgovarajući način financiranja. Uloga savjetnika je pomoći poduzetnicima da prepoznaju odgovarajuće financijske opcije i razvijaju projekte prema uvjetima financijskih institucija kako bi povećali šanse za uspješno zatvaranje financijske konstrukcije.
Naravno, i ovdje postoje određeni izazovi. Iako postoje indikativni planovi za objavu poziva za financiranje kroz EU fondove i druge programe, u praksi se ti rokovi nerijetko pomiču. Često se dogodi da se objava odgodi za nekoliko mjeseci, a ponekad i do godinu dana od prvotno planiranih datuma. Takva kašnjenja mogu predstavljati problem za poduzetnike koji su već počeli pripremati dokumentaciju ili planirati investicije prema najavljenim rokovima. Upravo zato, važno je biti fleksibilan i imati podršku stručnjaka koji mogu pomoći prilagoditi projekte promjenama i iskoristiti priliku čim se poziv objavi.
Primjeri uspješnih zelenih projekata
Naš projektni portfelj sastoji se od niza uspješnih projekata u domeni povećanja proizvodnih kapaciteta kroz izgradnju proizvodnih pogona, opremanja, izgradnje kapaciteta za proizvodnju energije iz OI pa do visokoučinkovitih kogeneracijskih postrojenja te u konačnici istraživanja i razvoja novih ili značajno poboljšanih proizvoda, od kojih svi sadrže zelenu komponentu. Posebno smo ponosni na projekte u domeni istraživanja i razvoja tehnologije za proizvodnju alternativnih goriva kao što je vodik, projekata razvoja proizvoda za transport i skladištenje vodika pa razvoja inovativnih tehnologija za korištenje vodika u nizu sektora, čime smo dali doprinos financiranju projekata na supply side te demand side alternativnih goriva. Uz brojne klijente iz sektora prerađivačke industrije, istaknuli bismo i primjere iz sektora turizma čiji su projekti vezani uz izgradnju energetski samoodrživih turističkih objekata, povećanje kvalitete turističkih proizvoda i usluga, diverzifikaciju turističke ponude, produljenje turističke sezone te smanjenje prekomjernog turizma. Konkretno, uz pripremu natječajne dokumentacije, izrade investicijske studije i pružanje podrške u pregovorima s kreditnim institucijama, naša usluga podrazumijeva stručnu tehničku i savjetodavnu podršku za vrijeme izrade projektno-tehničke dokumentacije s ciljem usklađivanja iste sa zahtjevima koji proizlaze iz Tehničkih smjernica za pripremu infrastrukture za klimatske promjene (2021/C 373/01), odnosno zadovoljavanja načela nenanošenja bitne štete (DNSH) te izrade specifičnog proračuna ušteda.
Pomoć stručnjaka
Ulaganje u zelene projekte nije samo korak prema održivosti, već i ključ za konkurentnost na sve zahtjevnijem tržištu. Ako ste poduzetnik koji planira (zelene) investicije, pravovremena priprema i suradnja s iskusnim stručnjacima može vam pomoći da maksimalno iskoristite prilike koje se nude.
Imate ideju, ali niste sigurni je li provediva? Čuli ste da ste za natječaj za koji se možete prijaviti, ali ne znate što je sve potrebno? Konkurencija je već poduzela neke korake, a vi ne znate niti odakle krenuti? Naši iskusni stručnjaci tu su da vam pomognu! Pravovremeno prepoznavanje prilika i njihova integracija u financijsku konstrukciju vašeg projekta mogu biti ključni za dugoročnu održivost poslovanja, stoga ne propuštajte prilike koje vam se nude.