fbpx
esg za poduzetnike

Što ESG znači za poduzetnike?

Iva Vrankić
,
 31 srpnja, 2024.

Kompleksnost pitanja vezanih uz implementaciju ESG strukture u poslovanje predstavlja potencijalne poteškoće poduzetnicima koji tek ulaze u temu održivosti.  Opsežnost ESRS standarada i količina ulaznih podataka za sastavljanje ESG izvještaja zasigurno izgledaju opterećujuće većini ionako preokupiranih poduzetnika. Kako bi ublažili bauk koji donosi ESG i razriješili neke od upitnika nad glavama, u nastavku donosimo pojašnjenje sadašnje problematike i očekivanih kratkoročnih i dugoročnih trendova za poduzetnike.

  • od 1. 1. 2017. godine u Hrvatskoj je započela obveza nefinancijskog izvješćivanja za velike poduzetnike, subjekte od javnog interesa te subjekte koji na datum bilance prelaze kriterij prosječnog broja od 500 zaposlenih tijekom prethodne poslovne godine
  • ESRS standardi, odnosno standardi po kojima će poduzetnici izvještavati u području okolišnih, društvenih i upravljačkih pitanja (ESG pitanja), usvojeni su 31. 7. 2023. godine
  • od 1. 1. 2025. veliki poduzetnici i poduzetnici od javnog interesa imat će obvezu podnošenja izvještaja o održivosti poslovanja prema ESRS standardima već u izvještajima o poslovanju za 2024. godinu
  • od 2026. godine obveza izvještavanja prema ESRS standardima proširuje se na srednje i male poduzetnike (uz izuzeće mikro poduzetnika)
  • od 1. 1. 2028. godine obveza izvješćivanja prema ESRS standardima proširuje se i na tvrtke iz trećih zemalja koje žele poslovati ili plasirati proizvode na prostoru EU.

Gdje smo sada?

Iako još ne postoji obveza izvješćivanja po ESRS standardima, makar radi opširnosti ESRS standarada, poduzetnici bi trebali početi razmišljati u smjeru održivosti kako bi obvezu izvještavanja dočekali spremni. Prvi korak u tom smjeru je analizirati postojeće stanje poslovanja prema okolišnim, društvenim i upravljačkim pokazateljima. Zatim slijedi postavljanje benchmarka koji pozicioniraju poduzetnika u odnosu na tržište i u odnosu na konkurenciju odvija se nakon utvrđenog postojećeg stanja. Poduzetnik bi potom trebao procijeniti vanjske i unutarnje čimbenike poslovanja kako bi se utvrdili koji su kriteriji značajni za praćenje i u kojem ih aspektu poduzetnik može poboljšati (primjerice, poduzetnik je utvrdio da je za njegov lanac vrijednosti značajan kriterij bioraznolikosti i ekosustava, ali nije značajan kriterij korištenja resursa i kružnog gospodarstva – stoga će o prvom kriteriju izvještavati u ESG izvještaju, a o drugome neće).

Što nam slijedi u neposrednoj budućnosti?

Banke, fondovi i druge financijske institucije sve više uzimaju u obzir postojanje ESG izvještaja kod poduzetnika koji traži financiranje. Za očekivati je da će takav poduzetnik dobiti sredstva za investiciju po povoljnijim uvjetima.

  • ESG izvještaj pružat će uvid u poduzetnikovu organizaciju i ponašanje prema lokalnoj zajednici i okolišu, što će povećati povjerenje potencijalnih ulagača, steći prednost nad konkurencijom i podići ugled kompanije iz perspektive krajnjih korisnika
  • ESG izvještavanje obavljat će se jednom godišnje za prethodno financijsko razdoblje poduzetnika
  • osim ESG izvještavanja, na poduzetniku stoji procjena rizika vezanih za održivost i utvrđivanje KPI-jeva koje nastoji ispuniti, a o čijim će naprecima izvještavati u ESG izvještaju.

Što nam slijedi u budućnosti?

Za očekivati je da će banke i investitori postupno povećavati svoje zahtjeve vezane uz održivost poslovanja, kao što je vrlo izgledno i povećanje složenosti zahtjeva unutar ESRS standarada, stoga je za poduzetnika vrlo važno razmišljati o ESG strategiji, uzimajući u obzir kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere koje planira implementirati u svoje poslovanje. Dugoročno gledano, uvođenje ESG strukture u poduzeće imat će utjecaj na sve dionike s kojima poduzeće surađuje te cijeli sektor poslovanja – od dobavljača, konkurenata, zaposlenika, krajnjih korisnika proizvoda do lokalnih zajednica. Zato se od svih dionika u lancu vrijednosti poduzeća očekuje učenje o obuhvatu održivosti i prilagodba na promjene koje će se u lancu vrijednosti sigurno dogoditi. Dugoročni cilj cijele priče oko ESG-a je implementacija načela održivosti u poslovanje poduzetnika na ekonomski isplativ i održiv način, a ne samo ‘‘zadovoljavanje forme’’ u obliku izvještaja.

Održivost u poslovanju postaje sve relevantnija tema kojoj se u svijetu investicija sve više daje na važnosti. ESG izvještaj poduzeća pruža nam uvid koliko je poslovanje nekog poduzeća angažirano prema okolišnim i društvenim temama te je više izgledno da će financijska sredstva biti dodijeljena poduzeću koje je uspješno implementiralo ESG u svoje poslovanje. Vidljivo je da implementacija ESG strukture u poslovanje podrazumijeva više koraka nego što se na prvi pogled može naslutiti. Upravo zbog toga, ESG stručnjaci iz Apsolona poduzetnicima stoje na raspolaganju tijekom tog izazovnog perioda.