fbpx

Analiza digitalne spremnosti hrvatskih gradova 2020.

Istraživanje je i ove godine obuhvatilo 20 najvećih hrvatskih gradova, koje smo (za potrebe istraživanja) podijelili u tri kate­gorije (veliki, srednji i mali) prema broju stanovnika koji žive u njima (Popis sta­novništva 2011.): Zagreb, Split, Rijeku, Osijek, Zadar, Veliku Goricu, Slavonski Brod, Pulu, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar, Kaštelu, Samobor, Vinkovce, Koprivnicu, Đakovo i Vukovar. U navedenim gradovima živi ukupno 1.937.497 stanovnika što čini 45,2% svih građana RH.

Analiza je provedena u periodu od 1. si­ječnja do 31. ožujka 2020. godine. Indeks digitalne spremnosti gradova osmišljen je kao složeni indeks sastavljen od pet pojedinačnih indeksa koji su dobiveni ponderiranjem nekolicine kriterija.

Grafički prikaz 5 indeksa

Dostupnost i kvaliteta e-Usluga građanima

Po broju administrativnih postupaka, stupnju njihove digitaliziranosti te relevantnosti i kvaliteti sustava identifikacije i autentifikacije i ove godine je na prvom mjestu među velikim gradovima Rijeka, među srednjim gradovima ponovno Pula, a među malima je, za razliku od prošlogodišnjeg vrlo ujednačenog rezultata, vidljivo odskočila Koprivnica.

Grafički prikaz dostupnosti i kvalitete e-usluga građanima

Servisne informacije i objedinjeni sustavi plaćanja

Prema dostupnosti servisnih informacija na internetskim stranicama grada i dostupnosti i razvijenosti objedinjenih servisa za plaćanje u gradu, najnapredniji veliki grad je Rijeka, srednji Pula, a među malima izrazito dominira Dubrovnik.

Grafički prikaz servisnih informacija i objedinjenih sustava plaćanja

Dostupnost gradskih podataka

U odnosu na kvantitetu i kvalitetu otvorenih baza podataka, razvijenost prostornih baza podataka (GIS), najnaprednijim se među velikim gradovima pokazao Grad Rijeka, među srednjima Velika Gorica, a među malima Varaždin.

Grafički prikaz dostupnosti gradskih podataka

Participacija građana u odlučivanju

Promatrano je uključivanje građana u odlučivanje kroz digitalne platforme i otvorenost proračunskog planiranja (kvaliteta i dostupnost prikaza proračuna, pristupačnost modela uključivanja građana u proračunsko planiranje). Među velikim gradovima izrazito dominira Rijeka, među srednjima Pula, a kod malih gradova daleko iznad drugih je Grad Bjelovar.

Grafički prikaz participacije građana u odlučivanju

Komunikacijski kanali između gradske uprave i građana

U odnosu na komunikacijske kanale između međugradske uprave i građana: dostupnost platformi za dostavu podataka, stavova  i ideja građana, vrijeme reakcije na upite građana te zastupljenost na društvenim mrežama, na prvom je mjestu općenito, a i među velikim gradovima posebno, Grad Zagreb, među srednjim gradovima dominira Pula, a među malima Varaždin.

Grafički prikaz komunikacijskih kanala između gradske uprave i građana

Kompozitni indeks – ukupni indeks digitalne spremnosti gradova

Prema Kompozitnom indeksu koji je sastavljen kao ponderirana kombinacija prethodnih pet indeksa, među velikim gradovima istaknuo se Grad Rijeka, među srednjima Grad Pula, a među malima Grad Varaždin. U odnosu na prošlu godinu evidentirane promjene nisu velike te su predvodnici u kategorijama velikih i srednjih gradova i dalje Rijeka i Pula. Značajnija promjena primijećena je kod malih gradova pri čemu se ove godine istaknuo Grad Varaždin.

Grafički prikaz kompozitnog indeksa

Analiza DIGITALNE SPREMNOSTI HRVATSKIH GRADOVA 2020

Želite detaljan pregled Smart City rješenja u 20 najvećih gradova Hrvatske? Preuzmite besplatno Analizu digitalne spremnosti hrvatskih gradova i saznajte tko su ovogodišnji pobjednici digitalne transformacije.